
Panasonic blu-ray player DP-UB154
Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

These things make it hard to stay in your seat. The room-filling sound emanating from the bookshelf is just too good to resist. Its true 3-way system pumps out beautiful stereo sound so nice you won't believe. And with modern streaming services, you'll never run out of things to listen to.

"absolutely suitable for everyday use in terms of sound and ergonomics"



3-way stereo speaker (slave) for playing back true stereophonic sound.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21 cm |
| Height | 43 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Equalization port (position) | back |
| Equalization port | 1 |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Lacquer, matte + laminate |
| Magnetic shielding | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 130 mm |
| Midrange driver (material) | Aluminium |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 150 mm |
| Woofer (material) | Carbon |
| Frequency range | 40 - 22000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 109 dB/1m |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |

Complete 3-way active stereo speaker with integrated Raumfeld technology for easy streaming and the playback of true stereophonic sound
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21 cm |
| Height | 43 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| AUX | Yes |
| Cinch input stereo | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Compatible with Amazon Echo | Yes |
| Compatible with Google Home | Yes |
| LAN | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| Wifi | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Raumfeld | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| AAC | Yes |
| FLAC | Yes |
| MP3 | Yes |
| OGG | Yes |
| WAV | Yes |
| Apple Lossless | Yes |
| ASF | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Internet radio | Yes |
| Sleeptimer | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Maximum power consumption | 200 W |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Fuse | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 2 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 95 W |
| Multi-room | Yes |
| Amplifier configuration | 6.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 6 |
| 10/100-Mbit/s Ethernet | Yes |
| WLAN Standards | 802.11b/g/n/ac |
| WLAN encryption | WPA2 |
| Maximum number of items | 200000 |
| Description | Item |
|---|---|
| Equalization port (position) | back |
| Equalization port | 1 |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Lacquer, matte + laminate |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 130 mm |
| Midrange driver (material) | Aluminium |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 150 mm |
| Woofer (material) | Carbon |
| Frequency range | 40 - 22000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 109 dB/1m |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Description | Item |
|---|---|
| SoundCloud | Yes |
| Spotify | Yes |
| TIDAL | Yes |
| TuneIn | Yes |

"absolutely suitable for everyday use in terms of sound and ergonomics"



"Good, balanced sound with extremely rich, clean bass"

All required accessories are included in the delivery.

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos, Dolby Vision, state-of-the-art HCX processor and Multi HDR support including HDR10+ for a true-to-life movie experience

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

0.5 m stereo cinch connection cable

High quality wall mount for compact speakers with M6 thread in the baseplate

Ready-to-play record player with belt drive, suitable for LP and singles

Ready-to-play record player with belt drive, suitable for LPs and singles

Fully automatic turntable with belt drive, suitable for LP and singles

High-end HIFI record player with belt drive. Suitable for LPs and singles. Electronic 33/45/78 switching.

Top-of-the-range DJ turntable with direct drive and USB connection, suitable for LPs and singles

A compact speaker for all your streaming needs via Wi-Fi or Bluetooth

A compact yet powerful all-in-one sound system for Wi-Fi and Bluetooth streaming with integrated subwoofer

Streaming floorstanding speakers for a wide variety of Wi-Fi and Bluetooth playback options in top quality

Universal Wi-Fi and Bluetooth streamer with Cirrus Logic® high-end digital-to-analog converter

Top-of-the-line slim soundbar for high-quality audio in TV, music, and gaming.

Connect your headphones, active speaker, or HIFI set to a television's HDMI-ARC port
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options