
High-Speed HDMI® Cable with Ethernet
Highspeed HDMI cable supports all current specifications such as 4K 50/60p and 4K 3D

The Power Edition is for those looking to upgrade their Cinebar Duett sound for rooms up to 30m². More bass, more pressure, and more sound. Everything else you love stays the same. And together with the Effekt speakers you can create a surround sound experience worth experiencing.

Premium slender soundbar for exceptional TV and music playback
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 96 cm |
| Height | 8.5 cm |
| Depth | 14 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| 3.5mm stereo in | 1 |
| Digital inputs optical | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| HDMI 3D ARC CEC | Yes |
| Video outputs - HDMI | 1 |
| Video inputs- HDMI | 1 |
| HDMI Version | 1.4b |
| HDMI Version | 1.4b |
| Description | Item |
|---|---|
| Dolby Digital | Yes |
| Dolby Pro Logic II | Yes |
| DTS Digital Surround | Yes |
| Dynamore® Ultra | Yes |
| Dolby Pro Logic | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Display | Yes |
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Safety class | 2 |
| Fuse | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Total power output capacity (RMS) | 90 W |
| Amplifier configuration | 6.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 6 |
| Integrated DD/dts/PLII-Decoder | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Plastic |
| Cabinet surface | Matte, lacquered |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 2 |
| Tweeter (diameter) | 20 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 8 |
| Midrange driver (diameter) | 44 mm |
| Midrange driver (material) | cellulose |
| Frequency range | 180 - 20000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 100 dB/1m |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Infrared |

High-end-class active subwoofer that can be configured in either front- or down-firing modes. Measurements shown below reflect downfiring mode including feet. Frontfiring mode including feet measures 37.3 cm high, 31.1 cm wide and 36.0 cm tall.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 31.1 cm |
| Height | 42.3 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 11 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cinch input | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Maximum power consumption | 100 W |
| Fixed AC power cable | Yes |
| Safety class | 2 |
| Fuse | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 1 W |
| Bass boost/EQ | Yes |
| Input gain adjustment | Yes |
| Frequency regulator (range) | 37 - 200 Hz |
| Level control | Yes |
| Phase control | Yes |
| Wireless Subwoofer | Yes |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 100 W |
| Amplifier configuration | 1.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 37 Hz |
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Equalization port | 1 |
| Down-firing | Yes |
| Front-firing | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated, matte |
| Integrated stand | Yes |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 200 mm |
| Woofer (material) | Aluminium |
| Frequency range | 35 - 210 Hz |
| Maximum sound pressure level | 111 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
Many customers praise the rich, cinematic sound and the powerful, deep bass. Frequently mentioned are the room-filling, clear sound profile, the various sound modes, as well as the easy installation and high-quality finish/appearance. Many highlight the adjustability of the subwoofer and its expandability. Some customers note that Bluetooth and HDMI/CEC connections can be occasionally unstable.
AI-generated using text from our customer reviews
Es liegen keine Bewertungen dieses Typs vor.
Please check whether required cables are included.

Wireless active dual stereo speakers for rear-speaker expansion of compatible Teufel systems

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

Highspeed HDMI flat cable supports all current specifications such as 4K 50/60p and 4K 3D

High-end mono subwooer cinch connection cable

Digital optical connector cable with TOSLINK / 3.5 mm mini TOSLINK<br />

Side panels (2 pieces, 1 pair) with integrated stand for subwoofer T 8

Transmission module for sending subwoofer signals wirelessly

Sleeve for the Teufel T 8 subwoofer

Set consisting of 1 transmitter & 1 receiver for wireless HDMI signal transmission (audio/video) up to 30 meters (line of sight)

High-quality Bluetooth transmitter and receiver, suitable for all Teufel Bluetooth headphones or complete systems as well as soundbars.

4-way HDMI switch for connecting a soundbar via HDMI eARC to three HDMI sources and a TV, beamer or monitor

Allows audio output from a TV with HDMI-ARC or an HDMI source such as Apple TV, Fire TV, PC connected to the HDMI input

High-quality, elegant infrared universal remote control by ruwido with Bluetooth and app option. Developed and produced exclusively for Teufel soundbars in Austria.

REAL BLUE NC 3 HD Bluetooth headphones bundled with the FeinTech Bluetooth Audio System
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options