
Stand AC 1001 SP (Pair)
Robust stand for micro loudspeakers

With the EFFEKT 2 active speakers, you can turn select Teufel products into a true Surround Sound set. These are meant to be used as wireless rear speakers, and both contain a built-in amplifier.

Complex 2-way system with broad sound dispersion and long-throw midwoofer for full, clear sound at all volumes and in every listening position
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 11.1 cm |
| Height | 16 cm |
| Depth | 11.8 cm |
| Weight | 0.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Automatic on/off | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.5 W |
| Output performance amplifier: Satellites | 40 W |
| Total power output capacity (RMS) | 20 W |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 2 |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Plastic |
| Cabinet surface | Housing: silk matte / grille: glossy |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 19 mm |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 76 mm |
| Frequency range | 115 - 21000 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Description | Item |
|---|---|
| Cable length | 2.5 m |
All required accessories are included in the delivery.

Robust stand for micro loudspeakers

HiFi class stand exclusively suitable for EFFEKT wireless loudspeakers and CONSONO 25 (CS 25 FCR satellites)

HIFI class stand compatible exclusively with the EFFEKT wireless speakers and CONSONO 25 (CS 25 FCR) home cinema satellites

HIFI class desk stand pair for the satellite speakers CONSONO 25 (CS 25 FCR Mk3), CONSONO 35 (CS 35 FCR Mk3), CUBYCON (CUB 2 FR 15) and EFFEKT 2

Wall mount for mini speakers
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options