
AIRY SPORTS TWS
Bluetooth with no wires

The AIRY OPEN TWS feature an open ear concept so you can hear your music and the world around you at the same time with no loss in awareness of your surroundings. The soft ear-hooks hold their position during any activity while special wave guides direct the sound straight into your ear canal




| Description | Item |
|---|---|
| Width | 3.9 cm |
| Height | 5.2 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Mac OS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 6 h |
| Battery capacity | 70 mAh |
| Google Fast Pair | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Wide-band drivers (per enclosure) | 1 |
| Wide-band driver (diameter) | 14 mm |
| Frequency range | 70 - 16000 Hz |
| IPX4 water splash resistant | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Speakerphone function | Yes |
| Bluetooth Multipoint | Yes |
| Bluetooth 5.3 | Yes |

| Description | Item |
|---|---|
| Width | 3.9 cm |
| Height | 5.2 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Mac OS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 6 h |
| Battery capacity | 70 mAh |
| Google Fast Pair | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Wide-band drivers (per enclosure) | 1 |
| Wide-band driver (diameter) | 14 mm |
| Frequency range | 70 - 16000 Hz |
| IPX4 water splash resistant | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Speakerphone function | Yes |
| Bluetooth Multipoint | Yes |
| Bluetooth 5.3 | Yes |

| Description | Item |
|---|---|
| Width | 9.3 cm |
| Height | 2.9 cm |
| Depth | 5.8 cm |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 20 h |
| Battery capacity | 650 mAh |
| Battery type | Lithium-ion |
| Description | Item |
|---|---|
| USB C | Yes |
Many customers praise the secure fit during workouts and the very light, barely noticeable wearing comfort. The clear, powerful sound with surprisingly good bass is often highlighted. Many emphasize that ambient sounds remain audible (important in traffic) and the earphones pair quickly; glasses wearers usually find them comfortable.
AI-generated using text from our customer reviews
Es liegen keine Bewertungen dieses Typs vor.
Please check whether required cables are included.

2-in-1: Powerbank with up to 18 Watt charging power via USB Type C & Wireless Charger with up to 10 Watt charging power

High-quality Bluetooth transmitter and receiver, suitable for all Teufel Bluetooth headphones or complete systems as well as soundbars.

Allows audio output from a TV with HDMI-ARC or an HDMI source such as Apple TV, Fire TV, PC connected to the HDMI input

Universal charging cable for all devices with USB-C charging port, compatible with all Teufel products that have a USB-C connector

Universal 60 watt fast charger with two charging ports (USB-C 60 watts/USB 7.5 watts) for headphones & portables as well as laptops and additional devices with up to 60 watts of power and USB-C connectivity
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 28/03/2026 and 30/03/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options