
MOTIV® HOME
Wi-Fi with Bluetooth and battery

The only HIFI set you'll ever need is here. Equipped with modern streaming technology and first-class sound, it's easy to set-up and operate. Featuring a built-in battery, you can take the MOTIV® XL anywhere you go.






| Description | Item |
|---|---|
| Width | 56 cm |
| Height | 27.9 cm |
| Depth | 25.3 cm |
| Weight | 12.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| AUX | Yes |
| 3.5mm stereo in | 1 |
| Stereo jack 6.3mm - in | 1 |
| XLR microphone input | 1 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth AAC | Yes |
| Google Cast | Yes |
| Compatible with Google Home | Yes |
| Wifi | Yes |
| XLR input | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Mac OS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Teufel Home | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| FLAC | Yes |
| MP3 | Yes |
| OGG | Yes |
| WAV | Yes |
| Apple Lossless | Yes |
| Dynamore® | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Display | Yes |
| Battery life at medium volume | 13 h |
| Battery type | Lithium-ion |
| Power supply voltage | 230 V |
| Powerbank | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Total power output capacity (RMS) | 210 W |
| Adjustable sound settings | Yes |
| Multi-room | Yes |
| Amplifier configuration | 2.1 |
| Amplifier technology | Class D by Texas Instruments |
| Amplifier channels | 5 |
| WLAN Standards | 802.11a/b/g/n, 2,4 und 5 Ghz |
| Description | Item |
|---|---|
| Internet radio | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Removable front cover | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 2 |
| Tweeter (diameter) | 30 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Midrange driver (diameter) | 85 mm |
| Midrange driver (material) | Kevlar |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 200 mm |
| Woofer (material) | Kevlar |
| Frequency range | 35 - 35000 (- 6 dB) Hz |
| Maximum sound pressure level | 109 dB/1m |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Sound pressure level (RMS) | 103 dB/1m |
| Description | Item |
|---|---|
| Spotify | Yes |
| TIDAL | Yes |
| TuneIn | Yes |
| Roon Ready | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | App |
| Description | Item |
|---|---|
| Power cable | 1.8 m |
All required accessories are included in the delivery.

High-performance LiFePO4 battery with deep discharge protection for the MOTIV® XL

High-quality XLR connection cable from Cordial

Universal 3.5 mm stereo AUX cable

Universal 3.5 mm stereo extension cable

Speaker and vocal microphone with excellent price/sound ratio for musicians, artists, performers and speakers

High-end HIFI record player with belt drive. Suitable for LPs and singles. Electronic 33/45/78 switching.

Portable, battery-powered all-in-one streaming system for Wi-Fi and Bluetooth with the top in audio performance for its size class with AirPlay 2, Google Cast (previously Chromecast built-in), and Bluetooth

Premium-class active streaming speaker in bookshelf format with excellent stereo sound for every genre of music, as well as movies and games

Dual active floorstanding speakers with outstanding stereo sound for all genres of music as well as television and games

Connect your headphones, active speaker, or HIFI set to a television's HDMI-ARC port
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options