
THEATER 500
For jazz, classical, more dynamics, greater precision


High-end center speaker
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 59.5 cm |
| Height | 24.3 cm |
| Depth | 22.8 cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| High Level speaker inputs | 1 |
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 50 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | MDF/Lacquer |
| Net internal volume | 14 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Bass/Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Bass/Midrange driver (diameter) | 160 mm |
| Bass/Midrange driver (material) | Kevlar |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 140 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 69 - 21000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 200 W |
| Maximum sound pressure level | 106 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 80 - 120 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 300 /1600 Hz |

Dipol-Lautsprecher der Spitzenklasse.

The T 500 Ds are equipped with double drivers - one tweeter and one bass-midrange driver per side are phase-shifted. Such a dipole concept creates a diffused spatial representation and a gripping atmosphere. For gaming, the dipoles can be switched to direct emitters for perfect placement of your opponents.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 16.3 cm |
| Height | 26 cm |
| Depth | 19.3 cm |
| Weight | 5.13 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| High Level speaker inputs | 1 |
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 25 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Matte (front and back), laminate (body) |
| Net internal volume | 6 L |
| Spikes prepared | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 90 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 85 dB |
| Frequency range | 100 - 21000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 80 - 120 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 2300 Hz |
| Phase switch Dipole/Monopole | Yes |

The T 500 Ds are equipped with double drivers - one tweeter and one bass-midrange driver per side are phase-shifted. Such a dipole concept creates a diffused spatial representation and a gripping atmosphere. For gaming, the dipoles can be switched to direct emitters for perfect placement of your opponents.
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 16.3 cm |
| Height | 26 cm |
| Depth | 19.3 cm |
| Weight | 5.13 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| High Level speaker inputs | 1 |
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 25 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Diameter of the stand screw threads | 6 mm |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Matte (front and back), laminate (body) |
| Net internal volume | 6 L |
| Keyhole plate mounted | Yes |
| Wall mounting brackets | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 2 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Bass/Midrange driver (number per enclosure) | 2 |
| Bass/Midrange driver (diameter) | 130 mm |
| Bass/Midrange driver (material) | Cellulose |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 90 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 85 dB |
| Frequency range | 100 - 21000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Crossover frequency to Woofer (recommended) | 80 - 120 Hz |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Crossover frequency internal switch | 2300 Hz |
| Phase switch Dipole/Monopole | Yes |

High-end subwoofer with wireless connection option
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 37 cm |
| Height | 47.4 cm |
| Depth | 54 cm |
| Weight | 23.6 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cinch input | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Automatic on/off | Yes |
| Maximum power consumption | 250 W |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.4 W |
| Input gain adjustment | Yes |
| Frequency regulator (range) | 20 - 50 Hz |
| Level control | Yes |
| Phase control | Yes |
| Power output capacity sinus (RMS) Bass | 240 W |
| Amplifier configuration | 1.0 |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 1 |
| Description | Item |
|---|---|
| Lowest frequency (-3 dB) | 25 Hz |
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Equalization port (position) | Front |
| Equalization port | 1 |
| Front-firing | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminated, matte |
| Net internal volume | 55 L |
| Integrated stand | Yes |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 300 mm |
| Woofer (material) | cellulose |
| Frequency range | 25 - 200 Hz |
| Maximum sound pressure level | 110 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
All required accessories are included in the delivery.

Speaker cable 2 x 4.0 mm²

Speaker cable 2 x 2.5 mm²

High-end mono subwoofer RCA cable

K&M brand HIFI-class floor stand for compact speakers

K&M brand HIFI-class floor stands (2x) for compact speakers

A receiver module for the T 4000 subwoofer for wirelessly transmitting subwoofer signals

Transmission module for sending subwoofer signals wirelessly
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 14/05/2026 and 20/05/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options