
THEATER 500
For jazz, classical, more dynamics, greater precision

If you're a big fan of stereo sound and want to avoid compromising on playback quality, this ready-to-play bundle featuring our THEATER 500 stereo speakers and the premium Yamaha R-N800A Stereo Receiver puts you on the right track. Save significant money compared to purchasing separately.


High-end 3-way floorstanding speaker
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 20 cm |
| Height | 104.6 cm |
| Depth | 29.3 cm |
| Weight | 20.43 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| High Level speaker inputs | 1 |
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 50 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminate/lacquer |
| Net internal volume | 51 L |
| Spikes prepared | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 160 mm |
| Midrange driver (material) | Kevlar |
| Woofer (number per enclosure) | 2 |
| Woofer (diameter) | 160 mm |
| Woofer (material) | Kevlar |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 180 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 39 - 21000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 240 W |
| Maximum sound pressure level | 110 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Crossover frequency internal switch | 250 / 1900 Hz |

| Description | Item |
|---|---|
| Width | 43.5 cm |
| Height | 15.1 cm |
| Depth | 39.5 cm |
| Weight | 11.4 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Headphone output 6,3mm | 1 |
| Bass driver output | 1 |
| AUX | Yes |
| Digital inputs coaxial | 2 |
| Digital inputs optical | 2 |
| AirPlay 2 | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth AAC | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| DAB+ | Yes |
| FM | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Deezer | Yes |
| Spotify | Yes |
| TIDAL | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Infrared |

| Description | Item |
|---|---|
| Diameter | 4 mm |
All required accessories are included in the delivery.

High quality CD player with impression-making audio and excellent workmanship

Loudspeaker cable 2 x 2.5 mm²

0.5 m stereo cinch connection cable

Banana plugs: gold plated with screw terminals

Fully automatic turntable with belt drive, suitable for LP and singles

High-end-class active subwoofer that can be configured in either front- or down-firing modes

Suitable for surround and stereo systems

Premium-class 4K UHD projector with impression-making brightness (2500 ANSI Lumens), AI Cinema Mode and integrated Android TV

BenQ W4100i 4K HDR home cinema projector, premium model with 3200 ANSI lumens & AI image optimization.

Universal Wi-Fi and Bluetooth streamer with Cirrus Logic® high-end digital-to-analog converter
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options