
MOTIV® GO VOICE
With voice control

With detailed audio and elegant design, the MOTIV® GO 2 is a Bluetooth stereo speaker that you can take anywhere and will fit harmonically into any interior. From that first coffee of the morning to relaxing in the evening, this is your sound for everyday wellbeing.






| Description | Item |
|---|---|
| Width | 21.1 cm |
| Height | 11.5 cm |
| Depth | 6.5 cm |
| Weight | 0.89 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 15 h |
| Battery type | Lithium-ion |
| Standby-Function | Yes |
| Total power output capacity (RMS) | 20 W |
| Amplifier technology | Class D |
| Google Fast Pair | Yes |
| Maximum charging capacity | 30 W |
| Minimum charge capacity | 7.5 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Aluminium/Plastic/Fabric |
| Wide-band drivers (per enclosure) | 2 |
| Passive radiator (total count) | 2 |
| Frequency range | 60 - 20000 Hz |
| Enclosure type | Closed |
| IPX5 water jet resistant | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth AAC | Yes |
| Bluetooth Multipoint | Yes |
| USB C | Yes |
| USB-C sound card | Yes |
| Bluetooth 5.3 | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Dynamore® | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | App |
| Teufel Go App | Yes |

Excellent Award

The Teufel Motiv Go 2 is a Bluetooth speaker with a practical size and good battery life. The dual midrange drivers ensure a very mature sound and deliver stereo audio. It impresses in the bass and midrange, but falls a bit short in the high frequencies. However, it’s understandable that compromises must be made with such a compact device. With the Motiv Go 2, Teufel has created an interesting product that deserves an Excellent Award.

“The Teufel MOTIV GO 2 retains the best aspects of the series’ design—elegance and sturdiness. Its build quality inspires confidence from the moment you pick it up.”

“Teufel took a very good speaker and eliminated its weaknesses, bringing it up to the standards of the late 2020s. If you’re looking for a portable Bluetooth speaker that sounds as great as it looks, the MOTIV GO 2 is undoubtedly a must-consider option.”

Score: 8.5/10

"(…) a sturdy housing and high sound quality (...) Other advantages include easy operation, long battery life, and a user-friendly smartphone app.

Teufel launches MOTIV GO 2, the Bluetooth speaker with high-quality audio

The new MOTIV GO 2 features a design comprising two full-range drivers with dual passive radiators, capable of delivering deep, rich bass during playback. The built-in Teufel Dynamore technology enhances the sound, ensuring an immersive audio experience that’s ideal not only for listening to music but also for enjoying radio broadcasts and podcasts
Please check whether required cables are included.

Practical bag to protect the MOTIV® GO

2-in-1: Powerbank with up to 18 Watt charging power via USB Type C & Wireless Charger with up to 10 Watt charging power

Universal 60 watt fast charger with two charging ports (USB-C 60 watts/USB 7.5 watts) for headphones & portables as well as laptops and additional devices with up to 60 watts of power and USB-C connectivity
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 14/05/2026 and 20/05/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options