
CAGE ONE
Entry-level gaming audio
![CAGE [Highlight XL]](https://cdn.teufelaudio.com/image/upload/c_lfill,e_blur:500,f_auto,h_512,o_100,q_0,w_960/v1/products/CAGE_%282019%29/pds-highligths-large-cage-ng.jpg)
More performance, more features, more fun. The new wired CAGE gaming headset is the next level for all those who take gaming seriously. With customizable audio profiles, its enhanced speech intelligibility makes it ideal for gaming chat apps such as TeamSpeak. The virtual Surround Sound, high comfort and many optimized details, make the CAGE an asset in any gaming scenario. Change the game.




Kabelgebundenes Gaming-HD-Headset der Spitzenklasse mit integrierter USB-Soundkarte
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 16 cm |
| Weight | 340 g |
| Height | 20.5 cm |
| Depth | 9.4 cm |
| Description | Item |
|---|---|
| 3.5mm stereo in | 1 |
| Microphone jack 3,5mm - in | 1 |
| 7.1 USB sound card | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Mac OS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Certified by TeamSpeak | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Adjustable sound settings | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Cabinet material | Aluminium, Kunststoff |
| Cabinet surface | Aluminium, Kunststoff |
| Frequency range | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Enclosure type | Closed |
Many customers praise the very good, detailed sound and the impactful 7.1 effect; the high-quality workmanship, stable metal bracket, and comfortable fit (often appreciated by glasses wearers) are frequently mentioned as well. The detachable microphone and various adjustment options via the Teufel Audio Center are also often praised. A few customers note that the fabric-covered, rather stiff cable transmits friction noises to the headset during movement.
AI-generated using text from our customer reviews
Es liegen keine Bewertungen dieses Typs vor.
All required accessories are included in the delivery.

Lightning to headphone jack adapter to connect headphones, cables or audio devices with 3.5 mm jack plug to iPhone, iPad, iPod etc., MFI certified, 100% compatible

USB-C to headphone jack adapter to connect headphones or cables with 3.5mm jack plug to Android smartphones etc.

Audio Y splitter headphone jack cable for connecting two headphones to one headphone jack, male and female: 3.5 mm jack

Audio Y splitter headphone jack adapter to connect two headphones to one headphone jack, male and female: 3.5mm jack

Universal 3.5 mm stereo AUX cable

Universal 3.5 mm stereo extension cable

High-quality steel headphone holder, suitable for all bracket headphones

Outstanding gaming keyboard with extra rugged doubleshot ABS keycaps in QWERTZ layout (German-language standard), key printing does not wear off, wired

Premium-class wireless Bluetooth gaming mouse with many custom lighting features, optimized for right-handed users

Top-of-the-line professional e-sports mouse, optimized for right-handed users
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options