
THEATER 500
For jazz, classical, more dynamics, greater precision

Get ready for your grand performance with the THEATER 500 KOMBO! This plug & play complete set is perfect for any genre, but especially for classical and jazz because the audio is more precise than our ULTIMA 40. Experience your music the way it should be with high performance speakers. Save money when you buy as a bundle.



The next-generation high performance 21. CD reciever
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 34 cm |
| Height | 8 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 4.2 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Headphone output 3,5mm | 1 |
| Bass driver output | 1 |
| AUX | Yes |
| Cinch input stereo | 2 |
| Digital inputs optical | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth AAC | Yes |
| Compatible with Amazon Echo | Yes |
| Compatible with Google Home | Yes |
| LAN | Yes |
| Wifi | Yes |
| Video inputs- HDMI | 1 |
| High level speaker outputs | 2 |
| HDMI ARC CEC | Yes |
| HDMI Version | 1.4b |
| Bluetooth 5.2 | Yes |
| USB C | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| MP3 | Yes |
| CD-Audio | Yes |
| CD | Yes |
| CD-R | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Integrated DSP | Yes |
| Display | Yes |
| Power supply voltage | 230 V |
| Mains cable - IEC connector (non-heating device) | Yes |
| Safety class | 2 |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Standby-Function | Yes |
| Standby-Power consumption | 0.4 W |
| Power output capacity impulse (peak) Satellite | 130 W |
| Amplifier configuration | 2.1 |
| Amplifier technology | Class D |
| Audio-Digital-Analog-Converter | Texas Instruments |
| Description | Item |
|---|---|
| DAB+ | Yes |
| FM | Yes |
| RDS | Yes |
| Channel memory slot - FM | 40 |
| Description | Item |
|---|---|
| Spotify | Yes |
| TuneIn | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Remote control | Infrared |

High-end 3-way floorstanding speaker
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 20 cm |
| Height | 104.6 cm |
| Depth | 29.3 cm |
| Weight | 20.43 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| High Level speaker inputs | 1 |
| Terminal clamps | Gold-plated screw terminals |
| Minimum amplifier output power recommended | 50 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Suitable for AV receiver | Yes |
| Banana plug compatible | Yes |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | Yes |
| Maximum cable diameter | 4 mm |
| Equalization port (position) | Bottom |
| Equalization port | 1 |
| Removable front cover | Yes |
| Cabinet material | MDF |
| Cabinet surface | Laminate/lacquer |
| Net internal volume | 51 L |
| Spikes prepared | Yes |
| Integrated stand | Yes |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 160 mm |
| Midrange driver (material) | Kevlar |
| Woofer (number per enclosure) | 2 |
| Woofer (diameter) | 160 mm |
| Woofer (material) | Kevlar |
| Continuous power handling (IEC - Long Term) | 180 W |
| Sensitivity (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Frequency range | 39 - 21000 Hz |
| Peak power capacity (IEC - Short Term) | 240 W |
| Maximum sound pressure level | 110 dB/1m |
| Impedance | 4 - 8 Ohm |
| Acoustic principle | 3-way-system |
| Enclosure type | Bass reflex |
| Crossover frequency internal switch | 250 / 1900 Hz |
All required accessories are included in the delivery.

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

Ultra HD 4K Blu-ray player with Dolby Atmos and Multi HDR support including HDR10+ for superior picture quality with lifelike contrast and colour

Loudspeaker cable 2 x 4,0 mm²

Loudspeaker cable 2 x 2.5 mm²

Digital optical connector cable with TOSLINK / 3.5 mm mini TOSLINK<br />

Universal 3.5 mm stereo AUX cable

Universal 3.5 mm stereo extension cable

Banana plugs: gold plated with screw terminals

Ready-to-play record player with belt drive, suitable for LPs and singles

Fully automatic turntable with belt drive, suitable for LP and singles

High-end HIFI record player with belt drive. Suitable for LPs and singles. Electronic 33/45/78 switching.

HIFI record player with belt drive. Suitable for LPs and singles. Electronic 33/45 switching.

Compact, portable and flexible digital player ready for DJ software recordbox by Pioneer DJ

2-channel DJ mixer with professional features, built-in sound card and best price/sound ratio

Top-of-the-range DJ turntable with direct drive and USB connection, suitable for LPs and singles

High-end-class active subwoofer that can be configured in either front- or down-firing modes
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options