
POWER HIFI
Our most powerful Bluetooth system
![POWER HIFI Stereo [Highlight]](https://cdn.teufelaudio.com/image/upload/c_lfill,e_blur:500,f_auto,h_512,o_100,q_0,w_960/v1/products/Power_Hifi/power-hifi_stereo_highlight.jpg)
You want stereo sound out of the POWER HIFI tower? Not only do you get two of the POWER HIFIs, you get wicked volume, strong bass, and crisp sound. Save money by purchasing a bundle.

Tweeter and control unit with metal control panel incl. display
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 44 cm |
| Height | 20 cm |
| Depth | 39.2 cm |
| Weight | 8.06 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| XLR output | 1 |
| AUX | Yes |
| Cinch input stereo | 1 |
| Digital inputs optical | 1 |
| 2.0 USB sound card | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth aptX | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| Analogue outputs | 1 |
| XLR input | 2 |
| Description | Item |
|---|---|
| Power supply voltage | 230 V |
| Standby-Function | Yes |
| Power output capacity impulse (peak) Bass | 320 W |
| Total power output capacity (RMS) | 440 W |
| Amplifier technology | Class D |
| Amplifier channels | 3 |
| Maximum output - tweeter channel | 20 W |
| Maximum output - midrange channel | 100 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Wood |
| Tweeter (number per enclosure) | 1 |
| Tweeter (diameter) | 25 mm |
| Tweeter (material) | Plastic |
| Frequency range | 32 - 20000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 121 dB/1m |
| Acoustic principle | 3-way-system |

Mid-range driver unit with powerful 200 mm driver
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 44 cm |
| Height | 31.2 cm |
| Depth | 39.2 cm |
| Weight | 13.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Wood |
| Midrange driver (number per enclosure) | 1 |
| Midrange driver (diameter) | 200 mm |
| Midrange driver (material) | Paper |

Subwoofer unit with 2 high-performance bass drivers
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 44 cm |
| Height | 76 cm |
| Depth | 39.2 cm |
| Weight | 37.9 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Wood |
| Woofer (number per enclosure) | 2 |
| Woofer (diameter) | 305 mm |
| Woofer (material) | Paper |

Many customers praise the powerful, clear sound with deep bass and the immense volume without distortion; versatility across genres and suitability for large spaces/parties are frequently mentioned. Many also highlight the build quality, stylish design, easy setup, secure packaging, and good customer service. Some customers note that there are occasional Bluetooth issues.
AI-generated using text from our customer reviews
Es liegen keine Bewertungen dieses Typs vor.
All required accessories are included in the delivery.

High-quality XLR connection cable from Cordial

0.5 m stereo cinch connection cable

Universal 3.5 mm stereo AUX cable

Universal 3.5 mm stereo extension cable

Speaker and vocal microphone with excellent price/sound ratio for musicians, artists, performers and speakers

The Shure BLX24/PG58-S8 wireless system brings together the Shure PG58 vocal microphone, the BLX2 direct-connected wireless transmitter, and BLX4 receiver for wireless microphone signal transmission with ranges up to 90 meters line of sight, perfect for musicians, artists, performers, and speakers

Ready-to-play record player with belt drive, suitable for LPs and singles

High-end HIFI record player with belt drive. Suitable for LPs and singles. Electronic 33/45/78 switching.

2-channel DJ mixer with professional features, built-in sound card and best price/sound ratio

2-channel DJ controller for various apps (reckordbox, serato DJ Pro, serato FX, serato P'nT DJ, VirtualDJ, TRAKTOR PRO 3)

Plug & play LED DMX light system including stand with adjustable height and infrared remote control

Plug & play 3-in-1 light system with derby, blacklight, and strobe effect with adjustable speed
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 14/05/2026 and 20/05/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options