
USB-C Power Adapter 60 W
Universal 60 watt fast charger with two charging ports (USB-C 60 watts/USB 7.5 watts) for headphones & portables as well as laptops and additional devices with up to 60 watts of power and USB-C connectivity

The rugged, ultra-portable Bluetooth stereo speaker Fender x Teufel ROCKSTER CROSS 2 not only accompanies you with legendary sound but also with iconic Fender style on your road trip from the rehearsal room to the next festival.






Fender x Teufel edition stereo Bluetooth speaker
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 39 cm |
| Height | 15 cm |
| Depth | 13 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Description | Item |
|---|---|
| AUX | Yes |
| 3.5mm stereo in | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth AAC | Yes |
| Compatible with Amazon Echo | Yes |
| Compatible with Google Home | Yes |
| Bluetooth Multipoint | Yes |
| USB C | Yes |
| USB-C sound card | Yes |
| Bluetooth 5.3 | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 38 h |
| Battery type | Lithium-ion |
| Powerbank | Yes |
| Storage for settings when disconnected | Yes |
| Amplifier configuration | 2.1 |
| Amplifier technology | Class D by Texas Instruments |
| Amplifier channels | 3 |
| Automatic off | Yes |
| Google Fast Pair | Yes |
| Maximum charging capacity | 60 W |
| Minimum charge capacity | 7.5 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Plastic |
| Cabinet surface | Matte, rubber |
| Net internal volume | 2 L |
| Tweeter (number per enclosure) | 2 |
| Tweeter (diameter) | 20 mm |
| Tweeter (material) | Textile |
| Woofer (number per enclosure) | 1 |
| Woofer (diameter) | 120 mm |
| Woofer (material) | Textile |
| Frequency range | 50 - 20000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 98 dB/1m |
| Acoustic principle | 2-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| IPX5 water jet resistant | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Dynamore® | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Teufel Go App | Yes |
Please check whether required cables are included.

Universal 3.5 mm stereo AUX cable

Universal 3.5 mm stereo extension cable

Universal 30 watt fast charger for headphones, portables, Apple iPhones, Android smart phones, tablets, and all other devices with a USB-C port

2-in-1: Powerbank with up to 18 Watt charging power via USB Type C & Wireless Charger with up to 10 Watt charging power

Universal charging cable for all devices with USB-C charging port, compatible with all Teufel products that have a USB-C connector

2-channel DJ controller for smart phones, tablets, or computers with rekordbox, Djay and Serato DJ Lite
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 15/04/2026 and 21/04/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options