
BOOMSTER GO Stereo-Set
Get two speakers and save

From hiking to biking, or even a trip to mars: the compact take-anywhere pocketable BOOMSTER GO means you can take Teufel's legendary sound anywhere and enjoy.



Robuster, wasserdichter Bluetooth-Stereo-Speaker
| Description | Item |
|---|---|
| Width | 10.7 cm |
| Weight | 355 g |
| Height | 4.6 cm |
| Depth | 10.2 cm |
| Description | Item |
|---|---|
| Android | Yes |
| iOS | Yes |
| Microsoft | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Battery life at medium volume | 10 h |
| Battery capacity | 2600 mAh |
| Standby-Function | Yes |
| Total power output capacity (RMS) | 10 W |
| Amplifier technology | Class D |
| Maximum charging capacity | 7.5 W |
| Minimum charge capacity | 2.5 W |
| Description | Item |
|---|---|
| Cabinet material | Plastic, fabric |
| Cabinet surface | Rubber-coated |
| Wide-band drivers (per enclosure) | 1 |
| Wide-band driver (diameter) | 50 mm |
| Wide-band driver (material) | Aluminium |
| Passive radiator (total count) | 2 |
| Passive radiator (width) | 21 mm |
| Passive radiator (length) | 79 mm |
| Frequency range | 65 - 20000 Hz |
| Maximum sound pressure level | 84 dB/1m |
| Acoustic principle | 1-way-system |
| Enclosure type | Closed |
| Waterproof IPX7 | Yes |
| Description | Item |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Speakerphone function | Yes |
| USB C | Yes |
Many customers praise the powerful, clean sound with surprisingly good bass. The compact, handy, and rugged build is often mentioned, making it ideal for travel and outdoor use. Many highlight the high-quality workmanship and ease of use. The long battery life and high volume for its size are also frequently emphasized.
AI-generated using text from our customer reviews
Es liegen keine Bewertungen dieses Typs vor.
Please check whether required cables are included.

2-in-1: Powerbank with up to 18 Watt charging power via USB Type C & Wireless Charger with up to 10 Watt charging power

Universal 60 watt fast charger with two charging ports (USB-C 60 watts/USB 7.5 watts) for headphones & portables as well as laptops and additional devices with up to 60 watts of power and USB-C connectivity
Minimum age: 18. You must
live in either Austria, Belgium, Spain, France, Ireland, Italy, Luxembourg, the
Netherlands, or Portugal. Depending on country, installment payments can be made
using a credit card, a debit card, or SEPA direct debit.
Pending credit check performed by Alma. Duration of financing comprises either
2 or 3 monthly installment payments as chosen by the consumer. Customers paying
Alma installments pay no fees, effective annual interest of 0.00% applicable to
loan agreements concluded between 14/05/2026 and 20/05/2026. 0% financing is restricted
to selected products and order values ranging between 99 EUR and 5,000 EUR,
only for transactions in euros. Individual monthly installments for your order
depend on value of goods and will be displayed to you on the relevant product pages as well as the Alma checkout.
Creditor: Alma SAS, 176 Avenue Charles de Gaulle, 92200 Neuilly-sur-Seine, France. Security of payments guaranteed by Alma and its service providers. All payments protected by 3D Secure. Depending upon country, eligible customers must have a valid and accepted credit or debit card as a payment source, or share their SEPA direct debit information with Alma.
More information about Alma Installments can be found here: https://teufelaudio.com/payment-options